banner

header ads

Tor Programı Nedir / Ne Amaçla Kullanılır


Tor (The Onion Routing) dediğimiz program "anonim olarak iletişim sağlamaya yarayan bir tür yazılımdır. Facebook, Youtube deyince hemen hemen bilgisayarla haşır neşir olan herkes bunları bilir ama "Tor" yazılımını daha yeni bile duymuş olabilirsiniz. yalnız şöyle bir şey var, Tor dediğimiz bu yazılım en az Youtube, Facebook, Twitter kadar çok kullanılan bir yazılımdır. 


Peki bu yazılım ne işe yarar.
Bu yazılım kendi üzerinde oluşturmuş olduğu bir ağ üzerinden, web sitesi de kullanılarak, bilgisayar kullanıcılarının kendi bilgilerini tamamiyle gizleyerek şifreli bir şekilde internet'te dolaşmalarına imkan tanır. Yani bu yazılımı kullanmak sizi internet aleminden siliyor ama siz yine oralarda bir yerlerde rahatça dolaşıyorsunuz. Günümüzde de Hacker, Bilgisayar korsanı vb. birçok bilgisayar kurdu olduğundan dolayı "Tor" yazılımı oldukça çok kullanılan üst düzey bir yazılımdır. Yani çoğu kişi bu programı tercih ediyor. Bu yazılımı ise günde yaklaşık 2.6 milyon kişi kullanıyor.


Hatırlatma
Bu yazılım sizin bilgilerinizi gizliyor diye sakın ola "DeepWeb" e girmeye kalkmayın. Unutmayın bu sadece bir program ve her programın bir açığı mutlaka vardır. DeepWeb'e girmek için bu programı kullanan birçok kişi var ama orada da sizin açığınızı her türlü bulacak bir sürü bilgisayar korsanları mevcut.

"Tor" yazılımın canlı kullanım haritasını görmek için tıklayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar